Activity

Wart Pac pałaca a pałac Paca - Dowspuda

Download

Trail photos

Photo ofWart Pac pałaca a pałac Paca - Dowspuda Photo ofWart Pac pałaca a pałac Paca - Dowspuda Photo ofWart Pac pałaca a pałac Paca - Dowspuda

Author

Trail stats

Distance
1.47 mi
Elevation gain
23 ft
Technical difficulty
Easy
Elevation loss
23 ft
Max elevation
538 ft
TrailRank 
20
Min elevation
367 ft
Trail type
Loop
Coordinates
871
Uploaded
April 30, 2024
Recorded
December 2023
Be the first to clap
Share

near Dowspuda, Województwo podlaskie (Polska)

Viewed 3 times, downloaded 0 times

Trail photos

Photo ofWart Pac pałaca a pałac Paca - Dowspuda Photo ofWart Pac pałaca a pałac Paca - Dowspuda Photo ofWart Pac pałaca a pałac Paca - Dowspuda

Itinerary description

W 1514 była to najstarsza miejscowość w tej części ziem pojaćwieskich. Po 1639 stała się własnością Paców.
Po śmierci Józefa Paca właścicielem stał się Ludwik Michał Pac, pochodzący z bocznej, uboższej linii. Nowy właściciel pozbył się zadłużonych po swoim ojcu dóbr i przejął inne ziemie, pałace w Wilnie i Grodnie, a w zaborze pruskim m.in. Dowspudę dzięki czemu stał się jednym z najbogatszych ludzi w kraju.
Większość czasu spędzał we Włoszech, gdzie zaprzyjaźnił się z Anglikami, przez których poznał prądy artystyczne epoki a także najnowsze osiągnięcia gospodarcze. Stał się znakomitym znawcą, koneserem i mecenasem sztuki. Przeniósł do swych dóbr metody gospodarowania, które zaobserwował w Wielkij Brytanii. Sprowadził farmerów szkockich i irlandzkich, by dawali przykład okolicznym rolnikom.
Szeroko znane stały się konie i bydło z Dowspudy.
Wydarzenia epoki napoleonskiej przerwały jego działania. Był pierwszym wodzem naczelnym powstania listopadowego. Jako dowódca odniósł rany pod Ostrołęką, później zbiegł za granicę.
Na emigracji wspierał działalność polskich towarzystw naukowych i kulturalnych. Zmarł w Turcji w 1835.
Pałac powstał dopiero w 1820 roku we wchodzącym dopiero w modę stylu angielskiego neogotyku z bogatym wyposażeniem w dzieła sztuki: polichromie i freski Niccola de Angelisa i Giovanniego Batisty Corellego oraz rzeźby Carla Aurellego. Po 1831 rząd carski skonfiskował dobra i rozdał swoim dygnitarzom.

Comments

    You can or this trail