Activity

HEIM - Warszawa śladami Chopina. Dziedzictwo wirtuoza (PL)

Download

Trail photos

Photo ofHEIM - Warszawa śladami Chopina. Dziedzictwo wirtuoza (PL) Photo ofHEIM - Warszawa śladami Chopina. Dziedzictwo wirtuoza (PL) Photo ofHEIM - Warszawa śladami Chopina. Dziedzictwo wirtuoza (PL)

Author

Trail stats

Distance
1.76 mi
Elevation gain
26 ft
Technical difficulty
Easy
Elevation loss
23 ft
Max elevation
394 ft
TrailRank 
45
Min elevation
342 ft
Trail type
One Way
Coordinates
52
Uploaded
June 27, 2020
Recorded
June 2020
Be the first to clap
Share

near Nowe Miasto, Województwo mazowieckie (Polska)

Viewed 552 times, downloaded 6 times

Trail photos

Photo ofHEIM - Warszawa śladami Chopina. Dziedzictwo wirtuoza (PL) Photo ofHEIM - Warszawa śladami Chopina. Dziedzictwo wirtuoza (PL) Photo ofHEIM - Warszawa śladami Chopina. Dziedzictwo wirtuoza (PL)

Itinerary description

Fryderyk Chopin (1810-1849) wybitny pianista i kompozytor, jeden z najbardziej znanych muzyków na świecie, urodził się w Żelazowej Woli, jednak zanim ukończył pierwszy rok życia jego rodzina przeniosła się do Warszawy. To tu Fryderyk dorastał, tu rozwijał się jego talent, tu kończył szkołę muzyczną i tu przeżył pierwsze koncertowe sukcesy. Chopin mieszkał w Warszawie w latach 1810-1830. Przejdźmy się na spacer po warszawskich śladach wielkiego wirtuoza.

Waypoints

PictographWaypoint Altitude 363 ft
Photo ofPlac Krasińskich Photo ofPlac Krasińskich Photo ofPlac Krasińskich

Plac Krasińskich

Dźwięki muzyki Chopina rozlegały się w tym miejscu, w nie istniejącym dziś budynku Teatru Narodowego. Stał on w miejscu, gdzie obecnie znajduje się pomnik Powstania Warszawskiego. W marcu 1830 roku odbył się tu pierwszy wielki koncert Fryderyka Chopina a w październiku tego roku zagrał tu dla warszawskiej publiczności po raz ostatni.

PictographWaypoint Altitude 362 ft
Photo oful. Miodowa – Kawiarnia Honoratka Photo oful. Miodowa – Kawiarnia Honoratka

ul. Miodowa – Kawiarnia Honoratka

Ulicą Miodową Chopin często podążał w stronę Teatru Narodowego na placu Krasińskich. Była to bardzo ruchliwa, jedna z głównych ulic ówczesnej Warszawy. Jednym z ulubionych miejsc kompozytora była kawiarnia „Honoratka”, która słynęła ze smacznych deserów oraz kawy z rumem. Do dziś w tym miejscu znajduje się lokal o tej samej nazwie.

PictographWaypoint Altitude 354 ft
Photo oful. Miodowa – Pałac Młodziejowskiego

ul. Miodowa – Pałac Młodziejowskiego

Na ogrodzeniu Pałacu Młodziejowskiego znajduje się tablica upamiętniająca pierwszy publiczny występ Fryderyka Chopina. Oczywiście, pierwszy publiczny koncert Chopina miał miejsce ponad 11 lat wcześniej w Pałacu Radziwiłłów przy Krakowskim Przedmieściu. Nie udało nam się znaleźć żadnych związków Chopina z tym miejscem.

PictographWaypoint Altitude 357 ft
Photo ofUlica Kozia Photo ofUlica Kozia Photo ofUlica Kozia

Ulica Kozia

Fryderyk Chopin często przechodził tędy w kierunku ulicy Miodowej, która nie łączyła się wówczas z Krakowskim Przedmieściem. W jego czasach ulica słynęła z domów publicznych, ale także licznych hoteli i kawiarni, będących miejscem spotkań literatów i artystów. Chopin chętnie bywał w kawiarni „Pani Brzezińska” przy ulicy Koziej 1. Można było tutaj w spokoju poczytać, zrelaksować się, a także spotkać cenionych literatów czy artystów. Na ulicy Koziej można również przysiąść na ławeczce Chopinowskiej. Można tu posłuchać Pieśni „HULANKA”; 29”

PictographWaypoint Altitude 360 ft
Photo ofGmach Towarzystwa Dobroczynności przy Krakowskim Przedmieściu Photo ofGmach Towarzystwa Dobroczynności przy Krakowskim Przedmieściu

Gmach Towarzystwa Dobroczynności przy Krakowskim Przedmieściu

Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności było najprężniej działającą instytucją, zajmującą się opieką nad ubogimi, w Warszawie początku XIX wieku. Towarzystwo na rzecz swych podopiecznych zbierało datki m.in. na koncertach dobroczynnych. 24 lutego 1823 r. podczas takiego koncertu wystąpił 13-letni, Fryderyk Chopin. Był to jego drugi publiczny występ. Chopin wykonał Koncert fortepianowy Ferdynanda Riesa.

PictographWaypoint Altitude 353 ft
Photo ofDziekanka, Krakowskie Przedmieście 56 Photo ofDziekanka, Krakowskie Przedmieście 56 Photo ofDziekanka, Krakowskie Przedmieście 56

Dziekanka, Krakowskie Przedmieście 56

W tym domu mieszkał i pracował nauczyciel Fryderyka Chopina Józef Elsner, założyciel i dyrektor warszawskiego Konserwatorium. Kiedy Fryderyk Chopin ukończył szkołę z oceną celującą Elsner zapisał na jego świadectwie następujące słowa: „szczególna zdatność, geniusz muzyczny”. Profesora i ucznia łączyła więź prawdziwej przyjaźni. Na ścianie Dziekanki umieszczona jest tablica pamiątkowa poświęcona temu wyjątkowemu człowiekowi.

PictographWaypoint Altitude 362 ft
Photo ofPałac Wesslów

Pałac Wesslów

W rokokowym Pałacu Wesslów przy Krakowskim Przedmieściu, na rogu Koziej i Trębackiej mieścił się urząd poczty królewskiej, zwany też Pocztą Saską. Przy poczcie znajdowała się stacja, z której 2 listopada 1830 r. odjechał Chopin, na zawsze opuszczając ojczyznę. Przed Pałacem Wesslów można odpocząć na ławeczce Chopinowskiej słuchając Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22; 35”.

PictographWaypoint Altitude 367 ft
Photo ofPałac Radziwiłłów (obecnie Pałac Prezydencki)

Pałac Radziwiłłów (obecnie Pałac Prezydencki)

W Pałacu Radziwiłłów, zwanym obecnie Pałacem Prezydenckim, odbył się pierwszy publiczny koncert Fryderyka Chopina. Występ miał miejsce 24 lutego 1818 roku i był to koncert charytatywny zorganizowany z inicjatywy Zofii hr. Zamoyskiej z Czartoryskich na rzecz Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Fryderyk miał wówczas zaledwie 8 lat, wykonał Koncert fortepianowy g-moll czeskiego kompozytora Adalberta Gyrowetza i zachwycił zebraną publiczność. Po koncercie prasa warszawska opisywała Chopina jako „małego Chopinka”, „cudowne dziecko” i „drugiego Mozarta”.

PictographWaypoint Altitude 364 ft
Photo ofPałac Czapskich / Krasińskich Photo ofPałac Czapskich / Krasińskich Photo ofPałac Czapskich / Krasińskich

Pałac Czapskich / Krasińskich

W 1827 r., po śmierci Emilki – najmłodszej z trzech sióstr Fryderyka Chopinowie przeprowadzili się do większego mieszkania, wynajętego w lewym skrzydle Pałacu Krasińskich przy Krakowskim Przedmieściu. Tu Fryderyk otrzymał osobny pokój do pracy. W liście do Tytusa Woyciechowskiego z 27 grudnia 1828 r. pisał: „Na górze już jest pokój mający mi służyć ku wygodzie [...]. Tam mam mieć stary fortepian, stare biurko, tam ma być kąt schronienia dla mnie.” Mieszkanie Chopinów było miejscem wyjątkowym. Gromadzili się w nim licznie artyści, uczeni i młodzież. W mieszkaniu odbywały się także próby z muzykami orkiestrowymi. Grono przyjaciół kompozytora słuchało przedpremierowych wykonań obu koncertów fortepianowych. Było to ostatnie warszawskie mieszkanie Fryderyka Chopina (opuścił je 2 listopada 1830 r.), o czym informuje tablica pamiątkowa wmurowana w 1930 roku w elewację budynku. W miejscu tym urządzono niewielkie muzeum pamiątek, zwane Salonikiem Chopinów. W saloniku nie ma przedmiotów należących do rodziny Chopinów. Eksponowane są natomiast dziewiętnastowieczne meble, a także dwa fortepiany z I połowy XIX w. oraz pianino firmy Pleyel z tego samego okresu, ponadto portrety rodzinne oraz widoki dziewiętnastowiecznej Warszawy. Przy pałacu na ławeczce Chopinowskiej można posłuchać Walca Des-dur op. 64 nr 1; 42”.

PictographWaypoint Altitude 361 ft
Photo ofPałac Kazimierzowski Photo ofPałac Kazimierzowski Photo ofPałac Kazimierzowski

Pałac Kazimierzowski

Po przeprowadzce w marcu 1817 r. z Pałacu Saskiego, rodzina Chopinów przez dziesięć następnych lat zajmowała obszerne mieszkanie na drugim piętrze prawej oficyny Pałacu Kazimierzowskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Fryderyk rozpoczął naukę w liceum w wieku 13 lat od razu wstępując do 4 klasy. Wcześniej uczył się w domu. Za Pałacem Kazimierzowskim na skarpie znajduje się ogród, zwany dawniej „botanika”, który był miejscem zabaw i spacerów młodego kompozytora. W późniejszym okresie „Botanika” została przekształcona na park spacerowy. Fryderyk Chopin pisał, że za sprawą tej przemiany marchewki zostały zastąpione przez klomby. Siedząc na ławeczce Chopinowskiej opodal pałacu możecie posłuchać Walca e-moll (op. posth.); 45”.

PictographWaypoint Altitude 387 ft
Photo ofKościół św. Krzyża. Serce Chopina Photo ofKościół św. Krzyża. Serce Chopina Photo ofKościół św. Krzyża. Serce Chopina

Kościół św. Krzyża. Serce Chopina

Kościół Misjonarzy pod wezwaniem św. Krzyża był parafią Chopina, który długo mieszkał przy Krakowskim Przedmieściu. Dzisiaj nadal kościół pozostaje miejscem najsilniej związanym z kompozytorem, w jego murach złożono serce Fryderyka Chopina. Na ławeczce Chopinowskiej ustawionej w tym miejscu możecie posłuchać Marsza Żałobnego z Sonaty b-moll, op.35; 45”.

PictographWaypoint Altitude 370 ft
Photo ofPałac Zamoyskich

Pałac Zamoyskich

W jednym z pomieszczeń Pałacu mieszkała kiedyś młodsza siostra Chopina, Izabella. W swoim mieszkaniu przechowywała rzeczy należące do brata. Pamiątki przetrwały do momentu nieudanego zamachu, którego dokonano z okien Pałacu Zamoyskiego. W odwecie żołnierze carscy wyrzucili wszystkich lokatorów pałacu, a ich mieszkania zostały zdewastowane i ograbione. Żołnierze rosyjscy roztrzaskali i spalili fortepian Fryderyka Chopina, a także inne pamiątki rodzinne. Wydarzenie to zainspirowało jednego z najważniejszych polskich poetów – Cypriana Kamila Norwida – do napisania wiersza „Fortepian Chopina”. Na ławeczce Chopinowskiej ustawionej przy pałacu możecie posłuchać Etiudy c-moll, op. 10 nr 12; 42”.

PictographWaypoint Altitude 346 ft
Photo ofMuzeum Fryderyka Chopina Photo ofMuzeum Fryderyka Chopina Photo ofMuzeum Fryderyka Chopina

Muzeum Fryderyka Chopina

Wędrując szlakiem Fryderyka Chopina nie można pominąć jego muzeum, które znajduje się przy ul. Tamka. Samo zwiedzanie może zająć kilka godzin i warto zakończyć nim spacer. Oprócz spaceru, po starej Warszawie, warto odwiedzić jeszcze Łazienki Królewskie, do których możemy dojechać komunikacją miejską z przystanku Ordynacka 01 audobusem linii 116 lub 180 do przystanku Łazienki Królewskie 01 (piechotą ok. 4 km od Muzeum Chpina). Belweder Kiedy Fryderyk Chopin zyskał sławę utalentowanego pianisty, był regularnie zapraszany przez Wielkiego Księcia Konstantego, namiestnika cara w Królestwie Polskim i jego małżonkę, Joannę z Grudzińskich, by koncertować w ich pałacu – Belwederze. Belweder położony jest w obrębie Parku Łazienkowskiego. Budynek nie został zniszczony podczas II wojny światowej. Pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach to najbardziej znany na świecie polski monument. Autorem pomnika jest Wacław Szymanowski, którego projekt wygrał w 1908 r. konkurs na pomnik, który miał powstać w 1910 roku, w setną rocznicę urodzin Chopina. Choć car Mikołaj II, ulegając prośbom primadonny Adelajdy Bolskiej, zgodził się na wystawienie pomnika, udało się projekt zrealizować dopiero w 1926 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pomnik, wykonany z brązu, przedstawia kompozytora siedzącego pod wierzbą płaczącą. Jej gałęzie malowniczo pochylają się, jakby pod wpływem silnego wiatru. Nad głową Chopina układają się w kształt dłoni. Chopin został ukazany jako szukający natchnienia muzyk zasłuchany w głosy natury, prawą rękę unoszący w powietrzu, jakby nad klawiaturą niewidzialnego fortepianu. Całość kompozycji kojarzy się z monumentalną harfą. W 1940 r. pomnik zniszczyli niemiecy. Monument został pocięty na kawałki i wysłany do hut. Jego rekonstrukcję odsłonięta w 1958 r. W sezonie letnim, w każdą niedzielę, odbywają się tu Koncerty Chopinowskie. Na ławeczce Chopinowskiej usytuowanej w pobliżu Pomnika Chopina w Łazienkach Królewskich rozbrzmiewa utwór Polonez A-dur op. 40 nr 1; 39”.

Comments

    You can or this trail