Activity

Pasmo Suchej Góry

Download

Trail photos

Photo ofPasmo Suchej Góry Photo ofPasmo Suchej Góry Photo ofPasmo Suchej Góry

Author

Trail stats

Distance
14.1 mi
Elevation gain
2,799 ft
Technical difficulty
Moderate
Elevation loss
2,854 ft
Max elevation
1,901 ft
TrailRank 
54
Min elevation
1,041 ft
Trail type
One Way
Time
5 hours 47 minutes
Coordinates
1000
Uploaded
March 28, 2021
Recorded
March 2021
Share
-
-
1,901 ft
1,041 ft
14.1 mi

near Czarnorzeki, Województwo podkarpackie (Polska)

Viewed 638 times, downloaded 1 times

Trail photos

Photo ofPasmo Suchej Góry Photo ofPasmo Suchej Góry Photo ofPasmo Suchej Góry

Itinerary description

Sezon wiosenny czas zacząć! Pierwsze ponad 20 km bieganie aby sie nieco przygotować do kontynułowania mojej Biegowej Korony Beskidu Niskiego. Trasa Pasma Suchej Góry biegnie na pólnoc od Krosna wkoło wsi Czarnorzeki. Start ruiny Zamku Kamieniec. Zbieg zza zamku na zachód między grupą skałek, gdzie ktoś sie nawet wspina. Dalej w kierunku zachodnim przy rzeczce Bierska. Na 1,4 km trasy skrecam na północ, jest tam kapliczka pomnik upamiętniająca dawny cmentarz choleryczny z 1830r. Biegne dalej błotnistymi drogami lesnymi w kierunku północnym, północno wschodnim aż do niebieskiego szlaku, którym dotrę do Królewskiej Góry 554 m.n.p.m. Za mną niecałe 4km a już ledwo zipie.Na szczycie znajduję się książeczka gdzie można się wpisać. Nieco dalej, biegnąc zielonym szlakiem, docieram na kolejny szczyt Rocky Summit z pokaźnym kopcem ułożonym z kamieni. Zbiegając z tej górki opuszczam zielony szlak i udaję się znów błotnistymi leśnymi drogami w kierunku wschodnim gdzie pochwili docieram do chatki - pasnika. Tam zbiegam z tej drogi i udaje sie w kierunku połnocno wschodnim.Opuszczam las i udaje sie teraz na wshód aby dotrzeć na szczyt Suchej Góry. Jest to najwyższy szczyt Pogórza Dynowskiego 585 m.n.p.m. Znajduje się tam wieóa radiowo-telewizyjna o wysokości 116 m. Z Suchej Góry, 8,4 km mojej trasy, biegne ścieżka przyrodniczą aź do pierwszej perełki na trasie - źródełka Mieczysława (10 km).Ma ono charakter oczka wodnego o głębokości około 10 metrów. Źródło powstało w miejscu dawnej eksploatacji piaskowca w głębokim wyrobisku, w którym wybiła woda. Nieopodal znajduje sie teź Sztolnia Nad Czają. Powstała ona w wyniku podziemnej eksploatacji piaskowców, która prowadzona była od XVIII wieku. W licznych warsztatach kamieniarskich w Czamorzekach i Węglówce z wydobytego surowca wykonywano m.in. nagrobki, żarna, osełki i brusy. Otwór Sztolni nad Czają I z uwagi na zimujące nietoperze zabezpieczony jest dodatkowo kratą. Nie będę dalej biegł ścieźką przyrodniczą. Cofam sie nieco i udaję się dalej błotnistymi leśnymi drogami w kierunku wschodnim aby dotrzeć do Wodospadu Trzy Wody. Po 15 km w nogach w końcu tam docieram. Niestety wodospad okazuje sie rozczarowaniem. Mimo wczesnej wiosny po obfitej zimie, woda ledwo sie sączy po skałkach. Teraz na zachód w drogę powrotną. Mijam Zaginione Skałki wybiegam z rezerwatu i udaje asfaltówką do wieźy widokowej w Czarnorzekach. Mimo źe nie jest wysoka jest bardzo charakterystyczna. Cześciowo zabudowana z cześcią przeznaczoną na wystawy i galerie. Nieco dalej zbiegam z asfaltówki i wąskimi lesnymi krętymi ścieźkami przez grupę Skał Czarnorzeckich. Po około 22 km docieram do drugiej perełki na mojej trasie; Rezerwat Prządki. Niestety byłem juź nieco zmęczony i nie miałem juź sił na ekslorację całego rezerwatu. Zachaczyłem jedynie o skałkę Prządka Baba i czarnym szlakiem ścieźki przyrodniczej powróciłem na zamek.

Waypoints

PictographRuins Altitude 0 ft
Photo ofZamek Kamieniec Photo ofZamek Kamieniec Photo ofZamek Kamieniec

Zamek Kamieniec

Zamek kamieniecki – zachowane ruiny gotyckiej XIV-wiecznej, rozbudowanej w stylu renesansowym w XVI wieku budowli na pograniczu Korczyny i Odrzykonia, w powiecie krośnieńskim, w województwie podkarpackim, w Polsce. Niestety o tej porze roku zamknięty.

Photo ofKapliczka Photo ofKapliczka Photo ofKapliczka

Kapliczka

Kapliczka - Pomnik z 1830 r upamiętniające miejsce zbiorowej mogiły. Tutaj z dala od miejsc zamieszkałych chowano ludzi zmarłych na cholerę z Odrzykonia, Korczyny i Czarnorzek.

PictographSummit Altitude 0 ft
Photo ofKrólewska Góra 554 mnpm

Królewska Góra 554 mnpm

Szczyt na Pogórzu Dynowskim o wysokości 554 m n.p.m. pokryty lasem bukowym. Na północno-wschodnim ramieniu góry znajduje się kilkanaście sztolni, w których dawniej wydobywano piaskowiec.

PictographSummit Altitude 0 ft
Photo ofRocky Summit Photo ofRocky Summit Photo ofRocky Summit

Rocky Summit

Photo ofChatka - Pasnik

Chatka - Pasnik

PictographSummit Altitude 0 ft
Photo ofSucha Góra 590 mnpm Photo ofSucha Góra 590 mnpm Photo ofSucha Góra 590 mnpm

Sucha Góra 590 mnpm

Sucha Góra (585 m n.p.m.) – wzniesienie na Pogórzu Dynowskim, na północ od Krosna. Na szczycie znajduje się wieża radiowo-telewizyjna RTCN Sucha Góra o wysokości 116 m, oddana do użytku w sierpniu 1962 r.

PictographLake Altitude 0 ft
Photo ofŹródło „Mieczysław”

Źródło „Mieczysław”

Źródło „Mieczysław” położone jest na stoku o ekspozycji południowej, w masywie Suchej Góry, przy ścieżce przyrodniczej Strzelnica – Sucha Góra, nad sztolnią „Nad Czają I”. Ma ono charakter oczka wodnego o głębokości około 10 metrów. Źródło powstało w miejscu dawnej eksploatacji piaskowca w głębokim wyrobisku, w którym wybiła woda.

PictographMine Altitude 0 ft
Photo ofSztolnia nad Czają I Photo ofSztolnia nad Czają I Photo ofSztolnia nad Czają I

Sztolnia nad Czają I

Sztolnia nad Czają I. Powstała ona w wyniku podziemnej eksploatacji piaskowców, która prowadzona była od XVIII wieku. W licznych warsztatach kamieniarskich w Czamorzekach i Węglówce z wydobytego surowca wykonywano m.in. nagrobki, żarna, osełki i brusy. Otwór Sztolni nad Czają I z uwagi na zimujące nietoperze zabezpieczony jest dodatkowo kratą

PictographRiver Altitude 0 ft
Photo ofrzeczka Photo ofrzeczka

rzeczka

PictographWaterfall Altitude 0 ft
Photo ofWodospad Trzy Wody Photo ofWodospad Trzy Wody Photo ofWodospad Trzy Wody

Wodospad Trzy Wody

Wodospad powstał na warstwie piaskowca. Ma 5 metrów wysokości, a jego szerokość podstawy wynosi ok. 6 metrów. Pomnik przyrody ustanowiony 26 marca 2008 roku .

PictographSummit Altitude 0 ft
Photo ofZaginione Skałki 489 mnpm Photo ofZaginione Skałki 489 mnpm Photo ofZaginione Skałki 489 mnpm

Zaginione Skałki 489 mnpm

Grupą dużych skał piaskowcowych. Są to wychodnie piaskowca ciężkowickiego. Największa z nich ma ok. 40 metrów długości a jej wysokość sięga do 7 metrów.

PictographPanorama Altitude 0 ft
Photo ofWieża widokowa w Czarnorzekach Photo ofWieża widokowa w Czarnorzekach

Wieża widokowa w Czarnorzekach

Wieża ma 3 piętra. Na parterze będzie można zobaczyć wystawy i galerie różnych artystów. Wyżej wystawę fotografii dotyczącą Korczyny i Czarnorzek, a na samej górze piękne widoki.

PictographSummit Altitude 0 ft
Photo ofSkały Czarnorzeckie

Skały Czarnorzeckie

Strzeliste, piaskowcowe skały Prządek. od wschodu są to kolejno: Sokoli Grzebiet, Strzelnica, Leśne Skały, Prządki, Przełom Marcinka, Kamieniec i Smoczy Grzbiet.

PictographSummit Altitude 0 ft
Photo ofRezerwat Prządki 526mnpm Photo ofRezerwat Prządki 526mnpm Photo ofRezerwat Prządki 526mnpm

Rezerwat Prządki 526mnpm

Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosi, że są to panny dworskie z pobliskiego zamku zaklęte w skały za to, że przędły w święto. Na obszarze rezerwatu znajdują się cztery grupy skałek piaskowcowych. Kształty skałek to w większości wyniosłe maczugi przekraczające niekiedy 20 m wysokości, ale są również formy płaskie, bryłowe poprzedzielane szczelinami rozwierającymi się ku górze. Poszczególnym skałom nadane zostały nazwy – m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt, Zbój Madej. W grupie skał zwanych Prządką-Matką występuje jedna z najwyższych skałek w całym rezerwacie, która ciągnie się przez ok. 30 m i ma 18 m wysokości. Głównym zadaniem rezerwatu jest ochrona oryginalnych tworów skalnych. Na powstanie skałek decydujący wpływ miał układ spękań tektonicznych w piaskowcu, obok innych czynników związanych np. z wietrzeniem fizycznym, a zwłaszcza z działaniem zamarzającej wody we wnętrzu porowatej skały. Skały zbudowane są z piaskowca ciężkowickiego i miękkich łupków eoceńskich, skał o różnej odporności na wietrzenie. Widoczne są tu charakterystyczne formy: bruzdy, zagłębienia, powierzchnie gąbczaste.

Photo ofSkała kultu Matki Bożej Photo ofSkała kultu Matki Bożej Photo ofSkała kultu Matki Bożej

Skała kultu Matki Bożej

"Echo Lourdes" - jest to artystycznie zagospodarowana motywami religijnymi olbrzymia skała o niepowtarzalnym uroku. Centrum stanowi scena objawienia Najświętszej Maryi Panny św. Bernadecie. W odpowiednim miejscu widnieją tablice Bożych Przykazań, niżej skrót orędzia Matki Bożej z Lourdes. W podnóże skały wkomponowana jest XIV stacja drogi krzyżowej

Comments

    You can or this trail