Behovia/Hendaye - Nantes (La Vélodyssée o Eurovelo 1)
near Behobia, País Vasco (España)
Viewed 697 times, downloaded 51 times
Trail photos
Itinerary description
Aquest és un fantàstic viatge que segueix el traçat de la Vélodysée ( tram dins de l'Eurovélo 1), recorrent part de la costa atlàntica francesa. Des de la frontera natural entre Euskadi i França, el riu Bidasoa, fins a Nantes.
Les 22 etapes que comprén el traçat, ha estat realitzat en BTT's arrossegant dos remolcs, tot i que, es tracta d'una ruta de cicloturisme. En un remolc hi duiem la Tiula, una pastor alemanya de sis anys, i a l'altre la Isona, la nostra filla de quatre mesos. I és ella precisament, qui ha marcat el ritme dels tempos de les etapes.
Per ella també hem de sotmetre'ns a certes comoditats, a l'hora d'allotjar-se i passar la nit. Per això, el track va ben bé, de porta a porta, on comencem i on acabem l'etapa, per aquest motiu, hi ha jornades que hem hagut de sortir de la ruta per trobar allotjament, i això fa que haguem d'haver fet més quilómetres en el total de la ruta.
Esmentar també que hi ha trams de rectificació de la ruta, per pèrdua dels indicadors o equivocació nostra ( etapes 5, 9, 17....)
A més a més, el clima també ens ha marcat les distàncies, en creuar un episodi de dies amb Canícula, calia adeqüar les etapes amb les altes temperatures.
Doncs tot i la combinació de tots aquests elements, hem pogut viure aquesta aventura creuant tota la regió de Nouvelle-Aquitanie, i part de la del Pays de la Loire. Cal remarcar la gran diferéncia de la primera regió, on trobem la ruta molt més ben indicada i per fantàstics carrils-bici i/o fantàstiques vies verdes, com la que creua els boscos de Landes. Tot i que també es comparteixen varis trams de carreteres locals amb la circulació de vehicles.
I evidentment, alhora de creuar en vaixell, l'estuari de Gironde, on desemboca el riu Garona, el GPS va continuar registrant.
El problema de les grans poblacions, és trobar les indicacions, i sobretot si estroben en obres, i desviacions sense senyalitzar. Com ens ha passat només sortir a Hendaye, Bayonne, Rochefort, les Sables d'Olonne i l'arribada a Nantes.
Una última observació, comentar que en trams, veiem que la ruta fa masses voltes , sobretot en creuar algunes poblacions, per anar a parar aun mateix punt, el qual s'hi pot arribar de manera més directa i evident.
Les 22 etapes que comprén el traçat, ha estat realitzat en BTT's arrossegant dos remolcs, tot i que, es tracta d'una ruta de cicloturisme. En un remolc hi duiem la Tiula, una pastor alemanya de sis anys, i a l'altre la Isona, la nostra filla de quatre mesos. I és ella precisament, qui ha marcat el ritme dels tempos de les etapes.
Per ella també hem de sotmetre'ns a certes comoditats, a l'hora d'allotjar-se i passar la nit. Per això, el track va ben bé, de porta a porta, on comencem i on acabem l'etapa, per aquest motiu, hi ha jornades que hem hagut de sortir de la ruta per trobar allotjament, i això fa que haguem d'haver fet més quilómetres en el total de la ruta.
Esmentar també que hi ha trams de rectificació de la ruta, per pèrdua dels indicadors o equivocació nostra ( etapes 5, 9, 17....)
A més a més, el clima també ens ha marcat les distàncies, en creuar un episodi de dies amb Canícula, calia adeqüar les etapes amb les altes temperatures.
Doncs tot i la combinació de tots aquests elements, hem pogut viure aquesta aventura creuant tota la regió de Nouvelle-Aquitanie, i part de la del Pays de la Loire. Cal remarcar la gran diferéncia de la primera regió, on trobem la ruta molt més ben indicada i per fantàstics carrils-bici i/o fantàstiques vies verdes, com la que creua els boscos de Landes. Tot i que també es comparteixen varis trams de carreteres locals amb la circulació de vehicles.
I evidentment, alhora de creuar en vaixell, l'estuari de Gironde, on desemboca el riu Garona, el GPS va continuar registrant.
El problema de les grans poblacions, és trobar les indicacions, i sobretot si estroben en obres, i desviacions sense senyalitzar. Com ens ha passat només sortir a Hendaye, Bayonne, Rochefort, les Sables d'Olonne i l'arribada a Nantes.
Una última observació, comentar que en trams, veiem que la ruta fa masses voltes , sobretot en creuar algunes poblacions, per anar a parar aun mateix punt, el qual s'hi pot arribar de manera més directa i evident.
Waypoints
Waypoint
92 ft
Etapa 1 : Behovia/Hendaye - Anglet
Waypoint
13 ft
Etapa 2 : Anglet - Capbreton
Waypoint
42 ft
Etapa 3: Capbreton - Cap de l'Homy
Waypoint
26 ft
Etapa 4: Cap de l'Homy - Mimizan Plage
Waypoint
171 ft
Ychoux
Parada per dinar, i passar quebaixi el sol de la Canícula
Waypoint
91 ft
Etapa 5: Mimizan Plage -Ychoux- Parentis en Born
Waypoint
41 ft
Biscarosse Plage
Punt de parada per dinar
Waypoint
23 ft
Etapa 6: Parentis-en-Born - Biscarrose Plage - La Tête-de-Buch
Waypoint
13 ft
Etapa 7: La Tête-de-Buch - Le Teich
Waypoint
39 ft
Etapa 8: Le Teich - Lêge-Cap-Ferret
Waypoint
71 ft
Etapa 9: Lêge-Cap-Ferret - Le Moutchic
Waypoint
52 ft
Etapa 10: Le Moutchic - Hourtin Plage
Waypoint
39 ft
Etapa 11: Hourtin Plage - Soulac-sur-mer
Waypoint
56 ft
Etapa 12: Soulac-sur-mer - Les Mathes
Waypoint
23 ft
Etapa 13: Les Mathes - Ronce-les-bains
Waypoint
18 ft
Etapa 14: Ronce-les-bains -Rochefort
Waypoint
13 ft
Etapa 15: Rochefort - La Rochelle
Waypoint
3 ft
Etapa 16: La Rochelle - La Faute-sur-mer
Waypoint
69 ft
Etapa 17: La Faute-sur-mer - Les Sables d'Olonne
Waypoint
31 ft
Etapa 18: Les Sables d'Olonne - St.Gilles-Croix-de-Vie
Waypoint
35 ft
Etapa 19 i 20: St.Gilles-Croix-de-Vie - Fromentine - La Bernerie-en-Retz
Waypoint
17 ft
Etapa 21: La Bernerie-en-Retz - St.Brevin-les-Pins
Waypoint
53 ft
Etapa 22: St.Brevin-les-Pins - Nantes
You can add a comment or review this trail
Comments