Activity

Borówki / Komierowo / Olszewka

Download

Trail photos

Photo ofBorówki / Komierowo / Olszewka Photo ofBorówki / Komierowo / Olszewka Photo ofBorówki / Komierowo / Olszewka

Author

Trail stats

Distance
86.09 mi
Elevation gain
1,322 ft
Technical difficulty
Easy
Elevation loss
1,322 ft
Max elevation
466 ft
TrailRank 
23
Min elevation
144 ft
Trail type
Loop
Coordinates
1833
Uploaded
April 14, 2015
Recorded
April 2015
Be the first to clap
Share

near Prądy, Województwo kujawsko-pomorskie (Rzeczpospolita Polska)

Viewed 1671 times, downloaded 3 times

Trail photos

Photo ofBorówki / Komierowo / Olszewka Photo ofBorówki / Komierowo / Olszewka Photo ofBorówki / Komierowo / Olszewka

Itinerary description

Borówki - W okresie międzywojennym własność słynnego przyrodnika Gerda Heinricha ( http://en.wikipedia.org/wiki/Gerd_Heinrich ) oraz miejsce narodzin i dzieciństwa jego syna Bernd'a - również biologa, autora wielu książek popularyzujących odkrycia naukowe, szczególnie unikalnych opracowań nt. kruków m.in. "Ravens in Winter", "Mind of the Raven" oraz przełożonej na j.polski "Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci".

Pałac w Komierowie
Zbudowany w 1896r., jako neogotycki dwór – na miejscu wcześniejszego z końca XVIIw. Obecną postać uzyskał w wyniku całkowitej przebudowy w latach 1924-1929. Powstała wspaniała neobarokowo-klascystyczna rezydencja – godny pomnik rodu, którego legendarne początki na Krajnie liczą sobie ponad 1000, a udokumentowane ponad 600 lat. Ogromne koszty rozbudowy pałacu sprowadziły jednak na właściciela równie poważne kłopoty finansowe. W okresie międzywojennym majątek liczył 1279 ha. Ostatnim właścicielem był Tomasz Komierowski, zamordowany przez Niemców w Lipce, w pierwszych dniach września 1939r. Po wojnie zdewastowany pałac przeznaczono na mieszkania, potem było tu więzienie, w końcu został przejęty przez PGR. Wyremontowany w latach 1976-78. Po likwidacji PGR Komierowo opuszczony, zaczął z braku opieki chylić się ku ruinie. W 1997r. odkupiony przez rodzinę Komierowskich od Agencji Własności Rolnej SP. Nie podjęto jednak żadnych działań w kierunku przywrócenia mu należnej roli – i od kilkunastu lat pałac niszczeje. Wokół rozciąga się jeden z ongiś najpiękniejszych parków krajobrazowych na Krajnie, obecnie w stanie daleko posuniętego zaniedbania i dewastacji.

Młyn-elektrownia wodna (nieczynna) w Olszewce - Wzmiankowana w 1488r., jako osada młyńska, będąca częścią majątku w Wałdówku. To powodowało, że w różnych okresach dziejowych znajdujący się tu młyn wodny był nazywany Wałdowskim lub Olszowskim. We wsi zachował się dwór z 1870r. Przepływająca w pobliżu rzeka Sępolenka tworzy na wysokości wsi duży malowniczy zalew – jest to dawne jezioro młyńskie.

Comments

    You can or this trail