67. Senderisme en tren: travessa de l'Argentera a Capçanes per la Mola Colldejou (100 Cims) i Llaberia seguint el GR-7
near l' Argentera, Catalunya (España)
Viewed 1528 times, downloaded 45 times
Trail photos
Itinerary description
LA TRAVESSA
Enorme travessa que ens portarà a trepitjar la Serra de Llaberia, unes muntanyes poc conegudes però de gran bellesa. La sortida té múltiples al·licients, amb la pujada a l´espectacular Mola de Colldejou (100 Cims) pel canal del Batllet entre les més destacades.
A més a més de l’ascensió a un dels 100 cims més espectaculars, també visitarem el no gens menys interessant Portell de Llaberia (un excel·lent mirador de l’altiplà de la Mola de Colldejou) al que pujarem a través del Camí dels Revolts, un sender recuperat recentment que zigzagueja muntanya amunt fins al capdamunt de la collada. La ruta ens portarà tot seguit a Llaberia, poble on podrem visitar un curiós museu, el Museu del Transport a bast. Ja de camí a Capçanes passarem sota les cingles del Tortó i una raconada ombrívola de gran interès, El Racó de la Sendal. Un munt D'al·licients per visitar uns paratges sorprenents.
ELS SENDERS
Durant tota l’excursió anirem caminant sempre pel sender GR-7 i GR-7.3 tret de la part final fins a Capçanes, que caminarem pel PR-92. Aquest sender de gran recorregut recorre l’est i el sud-est de tota la península ibèrica, des de Gibraltar fins a Andorra. Forma part d’un sender europeu molt més ampli que l’engloba, l’E-4, camí que enllaça França, Suïssa, Alemanya, Àustria, Hongria, Romania, Bulgària, Grècia, Creta i Xipre tot travessant Europa.
Així, podem resumir els senders per on caminarem:
- Estació – L’Argentera (1,5km): sense marques d’abalisament
- L’Argentera–Coll Roig (6,1km): GR-7
- Coll Roig-Mola de Colldejou-Coll de Guix (3,8km): GR-7.3
- Coll de Guix- Cruïlla PR C-53 (10,5km): GR-7
- Cruïlla GR-7/PR-92-Capçanes (3,2km): PR-92
Val a dir també que durant la travessa recorrerem bona part del PR C-88 Ruta del Carrasclet. Aquest és un sender abalisat que connecta Capçanes (població on va néixer aquest guerriller austriacista que dona nom a la ruta) i Reus en una ruta de 74,5km en total. El nostre itinerari és coincident amb la Ruta des del Coll de Guix fins a Capçanes, és a dir, durant els darrers 13,7km de l’excursió.
Així mateix trobarem a partir de Llaberia diferents indicacions pròpies de la Ruta dels Dips (veure mapa), ruta en forma de bucles amb sortida i arribada a la població de Pratdip.
ELS TRENS
- ESTACIÓ DE SORTIDA: Duesaigües-L'Argentera (Rodalies). Situada a mig camí entre les dues poblacions de la que pren el nom, ambdues de la comarca del Baix Camp. Potser més a prop de Duesaigües, tot i que potser més serveis a l'Argentera. Gran edifici de viatgers però sense cap servei.
- ESTACIÓ D’ARRIBADA: Capçanes (Rodalies). Situada al nord de petit nucli urbà, pertanyent a la comarca del Priorat. Baixador amb només un petita marquesina per a refugiar-se del mal temps.
Potser la màxima dificultat de la ruta sigui l’escassa freqüència de trens de la R15. La línia té una baixa circulació de trens. Només 2/3 trens s´aturen a l’estació de Duesaigües-L’Argentera. El primer tren que surt de Barcelona i que s’atura en aquesta estació ho fa a quarts de set del matí, fet que ens farà matinar força, factor a afegir al cansament propi de la ruta.
Podeu consultar tots els horaris a:
- Rodalies de Catalunya
Enorme travessa que ens portarà a trepitjar la Serra de Llaberia, unes muntanyes poc conegudes però de gran bellesa. La sortida té múltiples al·licients, amb la pujada a l´espectacular Mola de Colldejou (100 Cims) pel canal del Batllet entre les més destacades.
A més a més de l’ascensió a un dels 100 cims més espectaculars, també visitarem el no gens menys interessant Portell de Llaberia (un excel·lent mirador de l’altiplà de la Mola de Colldejou) al que pujarem a través del Camí dels Revolts, un sender recuperat recentment que zigzagueja muntanya amunt fins al capdamunt de la collada. La ruta ens portarà tot seguit a Llaberia, poble on podrem visitar un curiós museu, el Museu del Transport a bast. Ja de camí a Capçanes passarem sota les cingles del Tortó i una raconada ombrívola de gran interès, El Racó de la Sendal. Un munt D'al·licients per visitar uns paratges sorprenents.
ELS SENDERS
Durant tota l’excursió anirem caminant sempre pel sender GR-7 i GR-7.3 tret de la part final fins a Capçanes, que caminarem pel PR-92. Aquest sender de gran recorregut recorre l’est i el sud-est de tota la península ibèrica, des de Gibraltar fins a Andorra. Forma part d’un sender europeu molt més ampli que l’engloba, l’E-4, camí que enllaça França, Suïssa, Alemanya, Àustria, Hongria, Romania, Bulgària, Grècia, Creta i Xipre tot travessant Europa.
Així, podem resumir els senders per on caminarem:
- Estació – L’Argentera (1,5km): sense marques d’abalisament
- L’Argentera–Coll Roig (6,1km): GR-7
- Coll Roig-Mola de Colldejou-Coll de Guix (3,8km): GR-7.3
- Coll de Guix- Cruïlla PR C-53 (10,5km): GR-7
- Cruïlla GR-7/PR-92-Capçanes (3,2km): PR-92
Val a dir també que durant la travessa recorrerem bona part del PR C-88 Ruta del Carrasclet. Aquest és un sender abalisat que connecta Capçanes (població on va néixer aquest guerriller austriacista que dona nom a la ruta) i Reus en una ruta de 74,5km en total. El nostre itinerari és coincident amb la Ruta des del Coll de Guix fins a Capçanes, és a dir, durant els darrers 13,7km de l’excursió.
Així mateix trobarem a partir de Llaberia diferents indicacions pròpies de la Ruta dels Dips (veure mapa), ruta en forma de bucles amb sortida i arribada a la població de Pratdip.
ELS TRENS
- ESTACIÓ DE SORTIDA: Duesaigües-L'Argentera (Rodalies). Situada a mig camí entre les dues poblacions de la que pren el nom, ambdues de la comarca del Baix Camp. Potser més a prop de Duesaigües, tot i que potser més serveis a l'Argentera. Gran edifici de viatgers però sense cap servei.
- ESTACIÓ D’ARRIBADA: Capçanes (Rodalies). Situada al nord de petit nucli urbà, pertanyent a la comarca del Priorat. Baixador amb només un petita marquesina per a refugiar-se del mal temps.
Potser la màxima dificultat de la ruta sigui l’escassa freqüència de trens de la R15. La línia té una baixa circulació de trens. Només 2/3 trens s´aturen a l’estació de Duesaigües-L’Argentera. El primer tren que surt de Barcelona i que s’atura en aquesta estació ho fa a quarts de set del matí, fet que ens farà matinar força, factor a afegir al cansament propi de la ruta.
Podeu consultar tots els horaris a:
- Rodalies de Catalunya
Waypoints
Intersection
2,139 ft
Cruïlla2 del PR C-53
Waypoint
965 ft
Cruïlla amb el GR-7
Waypoint
2,216 ft
Cruïlla del GR-7.3 i variant directa (senyals blaus)
Fountain
965 ft
Font de La Mata
Intersection
1,992 ft
Cruïlla amb el GR-7
Comments (1)
You can add a comment or review this trail
I have followed this trail View more
Information
Easy to follow
Scenery
Moderate
Mateixa ruta, només que per qüestió de temps (per agafar el tren) en comptes de l'argentera, vaig acabar a la Torre de Fontaubella.