Activity

№13 «На гору Лопата»

Download

Author

Trail stats

Distance
4.35 mi
Elevation gain
2,487 ft
Technical difficulty
Difficult
Elevation loss
33 ft
Max elevation
3,945 ft
TrailRank 
21
Min elevation
1,478 ft
Trail type
One Way
Coordinates
144
Uploaded
August 24, 2022
Be the first to clap
Share

near Skole, Lviv Oblast (Ukraine)

Viewed 200 times, downloaded 6 times

Itinerary description

Сколівський район Львівської області України. Гірська вершина висотою 1210,9 метрів над рівнем моря, військовий бій 1944 року між УПА та об'єднаними німецько-угорськими військами; Природня панорама навколишніх гір та поселень. Чисті букові ліси, корінне смерекове насадження, гірські луки.

№ маршруту : 13
Категорія : Туристичний шлях
Протяжність : 12 км
Складність : складний
Початок : ур. «Павлів Потік»
Кінець : вершина гори Лопата
Тривалість в днях : одноденний
Тривалість в годинах : 6-7

Початок маршруту в ур. „Павлів потік” біля інформаційно-вказівного знаку напроти туристичної бази «Гуцулка». З центральної дороги повертаємо у північно-східному напрямку, маркованим шляхом, чистим ялицевим лісом віком 50 років і через 1,5 кілометра виходимо на гірські луки в урочище «Плаї». Колишні сіножаття, які частково заростають березою та ялицею, в грибний період є улюбленим місцем для любителів тихого полювання. У трав'яному покриві росте арніка гірська, білозозулинець справжній, гронянка півмісяцева. На біогалявинах зранку або вечером можна зустріти зайця, козулю, оленя, рідше – кабана. Весною тут можна спостерігати токування вальдшнепа, за характерним хорканням в сутінках та силуетами польоту птаха.

Через 600 метрів гірської луки починається 40 річне змішане насадження, яке поступово змінюються на стиглі букові деревостани з домішкою ялини та явора з щільним підростом бука та ялиці, що є зручним денним прихистком всіх ратишних звірів.

Туристичний шлях впирається в різкий 30 градусний підйом, висота над рівнем моря сягає 900 м. На підйомах треба бути обережним, особливо в дощову погоду. Насадження змінюється на чисте букове віком 130 років. В дуплах старих буків оселяються сови, кіт лісовий та виводить молодняк рисі. У кронах дерев гніздяться птахи, серед них і яструб великий.

По лівій стороні маршруту мальовничі гірські луки милують відвідувачів цвітінням трав влітку. Через один кілометр туристичний шлях впирається в черговий різкий підйом висота над рівнем моря зростає до 980 м. Під наметом букового лісу, весною можна побачити цибулю ведмежу, в літньо-осінній період різні види папороті. В кронах дерев гніздиться каюк звичайний.

Біля підніжжя гори Лопата на висоті 1000 м. облаштоване місце перепочинку, де можна з кринички напитися прохолодної води та набратися сил для основного підйому на вершину. Попереду різкий 35 градусний підйом і туристичний шлях заходить у чисте смерекове насадження, унікальне по віку 190 років та корінне за походженням для даного регіону. Похідна смерека в умовах Сколівських Бескид ледь доживає віку 70-80 років.

Останній сто метровий підйом найкрутіший – під кутом 40 градусів, виводить нас на вершину гори. Гора Лопата – це гірська вершина висотою 1210,9 метрів над рівнем моря, яка розміщена на хребті Зелем'янка на відстані 8 кілометрів на південь від міста Сколе. З південного схилу гори бере початок потік Озирний, який впадає в річку Зелем'янку. А з північно-східного схилу Лопати витікає Павлів потік, який впадає в річку Опір. Тут в 1944 році (відбувся 10- денний бій з 6 до 16 липня між УПА та об'єднаними німецько-угорськими військами). Пам'яті бійців УПА присвячений хрест, що встановлений на вершині.

З вершини Лопати можна повернутися назад туристичним шляхом у Сколе, зійти у село Кам'янку, або лісовою дорогою через урочища Озірний та Джершин у село Гребенів.

Comments

    You can or this trail