2a etapa (2/4 de la Pirinostra) E-bike-gravel: Vall d'en Bas als Banys i Palaldà
near Sant Esteve d'en Bas, Catalunya (España)
Viewed 38 times, downloaded 0 times
Trail photos
Itinerary description
Des la Vall d'en Bas als Banys i Palaldà
En bicicleta e-bike i gravel
2a etapa 110km (1.840m/-2.100m)
Pobles i colls pels que passa la ruta
- Les Preses
- Olot
- Coll de Coubet
- Collada de Sentigosa
- Sant Joan de les Abadesses
- Sant Pau de Segúries
- Camprodon
- Molló
- Coll d'Ares
- La Manera
- Serrallonga
- Arles del Tec
- Els Banys i Palaldà
Sortim de l'alberg Vall d'en Bas després d'esmorzar (situat a les afores de Sant Esteve d'en Bas). Seguint la Ruta del Carrilet arribem a Olot passant per les Preses. Ens parem al Centre Logístic de Bicicletes (a tocar de antiga estació de tren) per arreglar una roda punxada per un clau clavat. Seguint la ruta cap a Sant Joan de les Abadesses per la carretera que puja al Coll de Caubet i la Collada de Sentigosa.
Fem la primera pujada del dia: arribem cap a les 11:00 a la collada de Santigosa, després tot baixada molt agradable per carretera fins a Sant Joan de les Abadesses. Allà empalmem amb la via ciclista de la Ruta del Ferro i el Carbó fins a Camprodon, creuant el riu Ter per diversos ponts.
Arribem a l'hora de dinar a Camprodon fem una parada a la Plaça de la Vila, on dinem i podem carregar la bicicleta elèctrica, durant 1hora (hi ha endolls municipals), davant de l'ajuntament.
Cap a les 15:00 comencem la segona pujada del dia: cap al Coll d'Ares, passant per sota del poble de Molló.
En 1 hora arribem al Coll d'Ares. Allà ens decidim separar: en Jordi baixa per carretera fins a Prats de Molló i jo baixo amb la e-bike per pista de terra: als poblets de La Manera i Serrallonga.
Els primers 5 o 6 km són de forta baixada amb pedres/grava (és bastant incòmode i lent baixar amb les alforges). No recomano personalment aquest recorregut: És més còmode baixar per la carretera cap a Prats de Molló i seguir l'itinerari de la Piriexus. Encara que després de passar el poble de La Manera la carretera és perfecte, molt bonica i sense trànsit i l'asfalt és molt fi, comença la part de la pista forestal en mal estat.
Faig un desnivell considerable així que quan arribo a Arles del Tec estic cansada de tant frenar. Al sortir del poble trobo la via verda d'Arles que va El Voló, i amb un penent suau va baixant fins a els Banys d'Arles. Allà em trobo amb en Jordi que m'estava esperant a l'allotjament (airbnb).
Fi de la segona etapa, la més dura de les 4 etapes.
Pirinexus en bicicleta és una ruta de 350 km que connecta els territoris de parla catalana a banda i banda de la frontera. Un recorregut per paisatges de muntanya pirinenca i entorns de costa extraordinaris, ja que la ruta travessa alguns dels paratges més característics de la Garrotxa, del Pirineu Gironí, el Vallespir, la Costa Brava i l'Empordà.
Nosaltres hem fet la nostra versió del Pirinexus, anomenant-la "Pirinostra", sortint de l'estació de Maçanet-Massanes, en 4 etapes.
Jo anava amb una e-bike i el meu company amb una gravel.
Etapes:
- 1a etapa 78km (+1.050m/-640m)
- 2a etapa 110km (1.840m/-2.100m)
- 3a etapa 85km (+600m/-800m)
- 4a etapa 77km (+720/-650m)
Total = 350km (els 4 dies)
Desnivell positiu acumulat (els 4 dies) = + 4.200m
Desnivell negatiu acumulat = 4.200 m
La ruta és senzillament espectacular, amb unes vistes fantàstiques i un paisatge verd i frondós imponent, característic de la Garrotxa i el Pirineu.
En bicicleta e-bike i gravel
2a etapa 110km (1.840m/-2.100m)
Pobles i colls pels que passa la ruta
- Les Preses
- Olot
- Coll de Coubet
- Collada de Sentigosa
- Sant Joan de les Abadesses
- Sant Pau de Segúries
- Camprodon
- Molló
- Coll d'Ares
- La Manera
- Serrallonga
- Arles del Tec
- Els Banys i Palaldà
Sortim de l'alberg Vall d'en Bas després d'esmorzar (situat a les afores de Sant Esteve d'en Bas). Seguint la Ruta del Carrilet arribem a Olot passant per les Preses. Ens parem al Centre Logístic de Bicicletes (a tocar de antiga estació de tren) per arreglar una roda punxada per un clau clavat. Seguint la ruta cap a Sant Joan de les Abadesses per la carretera que puja al Coll de Caubet i la Collada de Sentigosa.
Fem la primera pujada del dia: arribem cap a les 11:00 a la collada de Santigosa, després tot baixada molt agradable per carretera fins a Sant Joan de les Abadesses. Allà empalmem amb la via ciclista de la Ruta del Ferro i el Carbó fins a Camprodon, creuant el riu Ter per diversos ponts.
Arribem a l'hora de dinar a Camprodon fem una parada a la Plaça de la Vila, on dinem i podem carregar la bicicleta elèctrica, durant 1hora (hi ha endolls municipals), davant de l'ajuntament.
Cap a les 15:00 comencem la segona pujada del dia: cap al Coll d'Ares, passant per sota del poble de Molló.
En 1 hora arribem al Coll d'Ares. Allà ens decidim separar: en Jordi baixa per carretera fins a Prats de Molló i jo baixo amb la e-bike per pista de terra: als poblets de La Manera i Serrallonga.
Els primers 5 o 6 km són de forta baixada amb pedres/grava (és bastant incòmode i lent baixar amb les alforges). No recomano personalment aquest recorregut: És més còmode baixar per la carretera cap a Prats de Molló i seguir l'itinerari de la Piriexus. Encara que després de passar el poble de La Manera la carretera és perfecte, molt bonica i sense trànsit i l'asfalt és molt fi, comença la part de la pista forestal en mal estat.
Faig un desnivell considerable així que quan arribo a Arles del Tec estic cansada de tant frenar. Al sortir del poble trobo la via verda d'Arles que va El Voló, i amb un penent suau va baixant fins a els Banys d'Arles. Allà em trobo amb en Jordi que m'estava esperant a l'allotjament (airbnb).
Fi de la segona etapa, la més dura de les 4 etapes.
Pirinexus en bicicleta és una ruta de 350 km que connecta els territoris de parla catalana a banda i banda de la frontera. Un recorregut per paisatges de muntanya pirinenca i entorns de costa extraordinaris, ja que la ruta travessa alguns dels paratges més característics de la Garrotxa, del Pirineu Gironí, el Vallespir, la Costa Brava i l'Empordà.
Nosaltres hem fet la nostra versió del Pirinexus, anomenant-la "Pirinostra", sortint de l'estació de Maçanet-Massanes, en 4 etapes.
Jo anava amb una e-bike i el meu company amb una gravel.
Etapes:
- 1a etapa 78km (+1.050m/-640m)
- 2a etapa 110km (1.840m/-2.100m)
- 3a etapa 85km (+600m/-800m)
- 4a etapa 77km (+720/-650m)
Total = 350km (els 4 dies)
Desnivell positiu acumulat (els 4 dies) = + 4.200m
Desnivell negatiu acumulat = 4.200 m
La ruta és senzillament espectacular, amb unes vistes fantàstiques i un paisatge verd i frondós imponent, característic de la Garrotxa i el Pirineu.
Waypoints
River
1,458 ft
Riu Fluvià
River
2,623 ft
Riu Ter
Picnic
2,802 ft
Picnic
Picnic
2,855 ft
Picnic
Waypoint
3,093 ft
Punt d'interès
Photo
3,327 ft
Pista ampla i no tan pedregosa com fins aquí (no.recomanem per fer aquest tram amb gravel)
Waypoint
2,807 ft
Asfalt
Intersection
1,959 ft
Intersecció
River
1,594 ft
Riu Tec
Waypoint
1,039 ft
Gorges de la Fou
Waypoint
968 ft
Arles del Tec
Intersection
886 ft
Intersecció
You can add a comment or review this trail
Comments