Activity

szlak żółty; Sandomierz

Download

Trail photos

Photo ofszlak żółty; Sandomierz Photo ofszlak żółty; Sandomierz Photo ofszlak żółty; Sandomierz

Author

Trail stats

Distance
12.76 mi
Elevation gain
3 ft
Technical difficulty
Easy
Elevation loss
3 ft
Max elevation
489 ft
TrailRank 
21
Min elevation
427 ft
Trail type
Loop
Coordinates
178
Uploaded
September 5, 2010
Be the first to clap
Share

near Zarzekowice, Województwo świętokrzyskie (Polska)

Viewed 1897 times, downloaded 5 times

Trail photos

Photo ofszlak żółty; Sandomierz Photo ofszlak żółty; Sandomierz Photo ofszlak żółty; Sandomierz

Itinerary description

rowerowy szlak żółty; Sandomierz
Przebieg: Sandomierz (ul. Mostowa - ul. Zarzekowice - ul. Koćmierzów - ul. Wielowieś - ul. Sobowska) - Furmany - Trześń - Sandomierz (ul. Sielecka - ul. Wielowiejska - ul. Zaleśna - ul. Holownicza - ul. Flisaków - ul. Powiśle - ul. Lwowska)
Długość: 18,0 km
Kolor szlaku: żółty
Stopień trudności: trasa łatwa

Trasa nadająca się na półdniową przejażdżkę rowerową. Prowadzi głównie drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu samochodowego. Podczas wycieczki towarzyszyć nam będą widoki na sandomierskie wzgórza oraz Stare Miasto.

Warto zobaczyć:
Sandomierz – zlokalizowane na siedmiu wzgórzach średniowieczne miasto Sandomierz należy do najpiękniejszych i najstarszych w Polsce. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Warto zobaczyć bramę opatowską, jedyną zachowaną bramą z czterech, które powstały w II poł XIV w., kiedy to Kazimierz Wielki otoczył miasto murem obronnym. Na górze znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na Stare Miasto. Przy Rynku znajduje się Kamienica Olesnickich (Rynek 10), gdzie swój początek ma Podziemna Trasa Turystyczna o długości 400 m. Trasa kończy się pod ratuszem, który powstał w XIV w. jako budowla gotycka, ale w kolejnych wiekach uległ rozbudowie, która uczyniła z niego przykład budowli renesansowej. Obecnie znajdują się tu ekspozycje Muzeum Okręgowego. Warto zwrócić uwagę na wzniesiony w XVII w. budynek Collegium Gostomianum oraz ufundowany w 1476 r. Dom Długosza. W tym ostatnim mieści się Muzeum Diecezjalne z bardzo cennymi zbiorami archeologicznymi, numizmatycznymi, rzemiosła artystycznego, malarstwa, broni, tkanin, mebli i szat liturgicznych. Dalej, przy ulicy Długosza, znajduje się Bazylika Katedralna pw. Narodzenia NMP. Wzniesiona z fundacji Kazimierza Wielkiego ok. 1360 r., przebudowywana w XVII i XIX w., sandomierska świątynia powstała na planie trójnawowej bazyliki, z szeroką nawą główną oraz dwiema węższymi bocznymi. W bazylice zachwyca monumentalne gotyckie sklepienie krzyżowo-żebrowe ze zwornikami, na których znajdują się plany ziem dawnego królestwa polskiego. W prezbiterium podziwiać można polichromie bizantyjskie pochodzące z XV w. i obrazujące sceny z życia Chrystusa i Maryi – to jedne z nielicznych tego typu polichromii zachowanych w Polsce. Uwagę zwraca również wspaniale zdobiony barokowy chór, na którym znajdują się XVII – wieczne organy. Jadąc dalej ulicą Zamkową docieramy na dziedziniec zamkowy. Zamek, podobnie jak mury obronne wzniesione zostały za rządów Kazimierza Wielkiego, a powstał na miejscu istniejącego tu w X w. grodu. Przebudowa w XVI w. nadała mu renesansowy charakter. Ogromnym zniszczeniom uległ w czasie potopu szwedzkiego, kiedy to został wysadzony w powietrze. Zachowało się jedynie zachodnie skrzydło zamku, które obecnie jest siedzibą Muzeum Okręgowego. Z zamku ulicą Staromiejską można dojechać do kościoła pw. św. Jakuba. Jest to jedyna zachowana budowla z pierwotnej zabudowy miasta, datowana na lata 1226-1250. Warto zwrócić uwagę na zachowane romańskie zdobnictwo ścian zewnętrznych, a przede wszystkim na charakterystyczny ceglany portal od strony północnej. Po wyjściu ze świątyni należy skierować się w górę, gdzie obok kościoła św. Pawła znajduje się Wąwóz Królowej Jadwigi. Ten malowniczy pomnik przyrody powstał dzięki lessowemu podłożu, w którym, na odcinku 400 metrów powstały niemal pionowe ściany, dochodzące do 10m wysokości.

Wielowieś - osada wzmiankowana już w XIII w., siedziba domu generalnego Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Polsce.

Trześń - wzmianka o miejscowości pochodzi z XIV w., znajduje się tu neogotycki kościół parafialny z początku XX w.

Więcej informacji na www.rowery.sejmik.kielce.pl

View more external

Comments

    You can or this trail