Activity

szlak zielony; im. Witolda Gombrowicza

Download

Trail photos

Photo ofszlak zielony; im. Witolda Gombrowicza Photo ofszlak zielony; im. Witolda Gombrowicza Photo ofszlak zielony; im. Witolda Gombrowicza

Author

Trail stats

Distance
100.94 mi
Elevation gain
3,258 ft
Technical difficulty
Moderate
Elevation loss
3,258 ft
Max elevation
906 ft
TrailRank 
21
Min elevation
430 ft
Trail type
Loop
Coordinates
447
Uploaded
May 8, 2010
Recorded
May 2010
Be the first to clap
Share

near Ostrowiec Świętokrzyski, Województwo świętokrzyskie (Polska)

Viewed 5808 times, downloaded 13 times

Trail photos

Photo ofszlak zielony; im. Witolda Gombrowicza Photo ofszlak zielony; im. Witolda Gombrowicza Photo ofszlak zielony; im. Witolda Gombrowicza

Itinerary description

rowerowy szlak zielony; im. Witolda Gombrowicza
Przebieg: Ostrowiec Świętokrzyski - Bodzechów - Małoszyce - Ćmielów - Bidziny - Jakubowice - Czyżów Szlachecki - Tarłów - Bałtów - Brody - Doły Biskupie - Chocimów - Ostrowiec Świętokrzyski
Długość: 156,6 km
Kolor szlaku: zielony
Stopień trudności: trasa średnio trudna

Szlak łączy miejsca związane z pisarzem i jego rodziną w regionie świętokrzyskim.

Warto zobaczyć:
Jakubowice – w tej miejscowości stał dwór Gombrowiczów, którzy przybyli tu z Litwy. Dwór był parterowy, murowany, miał dziesięć pokoi, a w otoczeniu znajdował się ogród i staw. Po śmierci Onufrego Gombrowicza i jego żony, majątek został sprzedany, a dwór rozebrano. Do dziś nie ma śladu z całości założenia, ale miejsce to oznaczono tablicą informacyjną.

Przybysławice – na tutejszym cmentarzu znajdują się kwatery Gombrowiczów: dziadków Antoniny z Dąbrowskich Gombrowiczowej i Onufrego Gombrowicza oraz ojca Jana, Onufrego i najstarszego z braci – Janusza. W grobie dziadków znajduje się woreczek ziemi zabrany w roku 1868 z cmentarza w Remigołach na Litwie.

Ćmielów – miasteczko od wieków słynie z wyrobu wspaniałej porcelany. Warte zwiedzenia jest Muzeum Żywej Porcelany AS Ćmielów, gdzie można zapoznać się z procesem produkcji porcelany, obejrzeć współczesną kolekcję ćmielowskiej porcelany figuralnej, a także wykonać własne porcelanowe dzieło. Oprócz tego warto zobaczyć kościół pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej, wybudowany w stylu gotyckim, z barokowym wnętrzem. Atrakcją turystyczną jest również zamek ulokowany w trudno dostępnym terenie w rozlewisku rzeki Kamiennej, rozbudowany w stylu renesansowym przez Krzysztofa Szydłowieckiego. Tu urodził się sławny magnat Mikołaj Krzysztof Radziwiłł zwany „Sierotką”. Ostateczny wygląd nadał zamkowi książę Ostrogski, przekształcając go w „pałac w fortecy” (palazzo in fortezza). Zamek znacznie ucierpiał podczas potopu szwedzkiego. Do czasów obecnych przetrwały tylko ruiny. Najlepiej zachowała się kaplica fundacji Krzysztofa Szydłowieckiego.

Małoszyce – w 1887 roku miejscowość przeszła w ręce Jana Gombrowicza, który osiadł tu po ślubie z Antoniną Kotkowską. To właśnie w Małoszycach, 4 sierpnia 1904 r., przyszedł na świat Witold Gombrowicz. Rodzina wyjechała potem do Warszawy, ale mały Witold przebywał w Małoszycach w okresie letnim, co zostało obszernie opisane w „Dzienniku”. Po śmierci ojca pisarza, majątek został sprzedany, a dwór rozebrano. Dziś z założenia pozostały dwa kamienne słupy z dawnego ogrodzenia i fragmenty parku ze stawem. Samego Gombrowicza upamiętnia obelisk z płaskorzeźbą głowy pisarza.

Grocholice Wszechświęte – znajduje się tutaj kościół gotycki z 1462 r. Zbudowana z ciosów kamiennych świątynia została otynkowana. Nad bocznym wejściem widnieje tablica erekcyjna. Wewnątrz możemy podziwiać m.in. chrzcielnicę z 1777 r., przy której ochrzczono Witolda Gombrowicza. W tutejszej księdze parafialnej znajduje się wpis metrykalny pisarza. Świątynia została opisana w Pornografii.

Bodzechów – według zamysłu Jacka Małachowskiego, właściciela dóbr bodzechowskich w XIX wieku, miał w tych rejonach powstać ciąg fabryk żelaza z wielkim piecem w Denkowie oraz fryszerkami w Bodzechowie i Borowni. Odebrane w 1841 piec i kuźnia często zmieniały właścicieli, aż wreszcie trafiły w ręce Ignacego Kotkowskiego (dziadka Witolda Gombrowicza), który po 22 latach dzierżawy został właścicielem całego kompleksu gospodarczego: fabryki żelaza, kopalń, lasów, łąk oraz rozległych (9,5 tys. mórg) dóbr ziemskich. Obecnie, przy ul. Fabrycznej 1, w budynku byłej portierni, znajduje się muzeum Witolda Gombrowicza, które poświęcone jest dziejom miejscowości, zakładowi oraz rodzinom Kotkowskich i Gombrowiczów. Warto odwiedzić też drewniany XVII-wieczny kościół. Obok świątyni znajduje się drewniana dzwonnica, kamienny, XIX-wieczny krzyż oraz figura NMP.

Ostrowiec Świętokrzyski – w tym słynącym z przemysłu mieście znajdowała się druga co do wielkości huta w Królestwie Polskim. Dziś w Ostrowcu można zobaczyć nie tylko obszar poprzemysłowy na terenie „Starej Huty”, ale także wiele zabytków sakralnych np. kolegiatę św. Michała Archanioła z początku XVII wieku, przebudowaną w dwudziestoleciu międzywojennym w stylu neobarokowym lub drewniany kościół fabryczny pw. Najświętszego Serca Jezusowego z lat 1931 – 1932 w stylu zakopiańskim.

Chocimów – zespół pałacowo-dworski z 1868r., obecnie siedziba szkoły.

Doły Biskupie – nieopodal wsi znajduje się osada przemysłowa „Witulin” założona przez Ignacego Kotkowskiego – dziadka Witolda Gombrowicza. Po jego śmierci tereny odziedziczyła matka pisarza, a jego ojciec – Jan Gombrowicz postanowił postawić tutaj fabrykę tektury. Rozwój zakładu zatrzymał wybuch I wojny światowej. Dziś malownicza sceneria starego zakładu przemysłowego wykorzystywana jest podczas corocznego „Pikniku Gombrowiczowskiego”.

Krynki – znajduje się tu barokowa świątynia wybudowana w 1727 r. przy kaplicy, gdzie obecnie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej. Warto zwrócić uwagę na modrzewiową bramę z dwoma dzwonnicami z 1779 r. oraz na przykościelną kapliczkę z figurą św. Stanisława.

Brody – w 1840 r. wybudowano tu kamienną tamę w stylu klasycystycznym. Do dziś zachowała się ona w doskonałym stanie architektonicznym. Wyjątkowe kamienie i estetycznie wykończone sklepienie arkad świadczą o wspaniałości obiektu. Upust służył niegdyś spiętrzaniu wód Kamiennej, które napędzały urządzenia walcowni i pudlingarni. Kolejną atrakcją miejscowości jest zalew. Rozległy akwen o powierzchni 260 ha. I długości ok. 4 km jest centrum turystycznym z bogatą baza noclegową i gastronomiczną.

Bałtów – ta niewielka miejscowość w dolinie rzeki Kamiennej od niedawna widnieje na mapie turystycznych hitów Polski. Znajduje się tu JuraPark, gdzie umieszczono modele dinozaurów naturalnej wielkości. Na dzieci czeka plac zabaw, a bardziej dociekliwi mogą obejrzeć zbiory Muzeum Jurajskiego. To oczywiście nie koniec atrakcji. Kino 5D, Kraina Koni, spływ tratwami po rzece Kamiennej, park rozrywki, zwierzyniec i rollercoaster sprawiają, że odwiedziny w Bałtowie zainteresują nie tylko dorosłych, ale też najmłodszych. W Bałtowie można tez zobaczyć pałac książąt Druckich-Lubeckich otoczony zespołem parkowym.

Potoczek – w tej miejscowości często przebywał chorowity Witold Gombrowicz. Miejscowość należała do najstarszego z synów Jana Onufrego Gombrowicza – Janusza. Miejsce to pisarz uwiecznił we „Wspomnieniach” i w „Dzienniku”. Do dziś przetrwała zacementowana studnia, zarys fundamentów z piwnicą i pozostałości po założeniu parkowym.

Tarłów – w Tarłowie znajduje się wczesnobarokowa świątynia z XVII w. Na uwagę zasługuje fasada z dwoma wieżami, pomiędzy którymi znajduje się otoczona rzeźbami św. Św. Wojciecha i Stanisława płaskorzeźba przedstawiająca Trójcę Świętą. Wnętrze zachwyca dekoracjami stiukowymi, płaskorzeźbami oraz umieszczonym w kopule „kołem śmierci”. Po lewej stronie prezbiterium stały ławy kolatorskie, w których zasiadała rodzina Gombrowiczów z Potoczka.

Czyżów Szlachecki – największą atrakcją miejscowości jest XVIII-wieczny późnobarokowy pałac. Okazała, piętrowa od frontu rezydencja zachwyca podcieniami i facjatami ozdobionymi scenami mitologicznymi. Zarówno sam pałac jak i zabudowania dworskie zaadaptowano na hotel. Kolejnym Czyżowskim zabytkiem jest pierwotnie gotycki kościół, który został przebudowany w XVIII w., gdzie podziwiać można barokowe wyposażenie. W pobliskim rezerwacie „Zielonka” ochronie podlegają ponad 100-letnie drzewa, a także głębokie, lessowe wąwozy.

Więcej informacji na rowery.sejmik.kielce.pl
swietokrzyskie.travel
http://www.sejmik.kielce.pl/bike-owe--swietokrzyskie---trasy-rowerowe-w-regionie-,5318.html

View more external

Comments

    You can or this trail