Activity

Śladami Żydów Zamojskich

Download

Trail photos

Photo ofŚladami Żydów Zamojskich Photo ofŚladami Żydów Zamojskich Photo ofŚladami Żydów Zamojskich

Author

Trail stats

Distance
5.75 mi
Elevation gain
59 ft
Technical difficulty
Moderate
Elevation loss
59 ft
Max elevation
820 ft
TrailRank 
23
Min elevation
820 ft
Trail type
Loop
Moving time
one hour 5 minutes
Time
one hour 27 minutes
Coordinates
1394
Uploaded
July 20, 2019
Recorded
July 2019
Be the first to clap
Share

near Nowa Osada, Lubelskie (Rzeczpospolita Polska)

Viewed 129 times, downloaded 1 times

Trail photos

Photo ofŚladami Żydów Zamojskich Photo ofŚladami Żydów Zamojskich Photo ofŚladami Żydów Zamojskich

Itinerary description

Nowa Osada

Waypoints

PictographPhoto Altitude 829 ft
Photo ofDom Rabina

Dom Rabina

Dom rabina z przełomu XIX/ XX wieku. (https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/z/17-zamosc/113-zabytki-kultury-materialnej/29696-dom-rabina-ul-partyzantow)

PictographPhoto Altitude 668 ft
Photo ofPhoto

Photo

PictographPhoto Altitude 750 ft
Photo ofPhoto

Photo

PictographPhoto Altitude 638 ft
Photo ofMała Synagoga

Mała Synagoga

Druga spośród zamojskich synagog – niewielka bożnica w dzielnicy Nowa Osada została wybudowana w 1872 r. Zanim powstała, stała w tym miejscu (przynajmniej od połowy XIX w.) drewniana bóżnica, kryta gontem. Długa na 60 stóp, szeroka na 39 ¼ stóp i wysoka na 16 stóp. Od frontu przylegały do niej podcienie, które prowadziły doi sieni. Wnętrze bożnicy doświetlało 12 okien. Babiniec, nazywany też szkołą dla kobiet znajdował się zarówno w izbie na parterze, jak i na piętrze, gdzie wchodziło się schodami z podcieni. Salę dla kobiet na parterze oświetlało 8 okien. W 1857 r. szacowano, że do bóżnicy przychodzi ok. 200 mężczyzn i 150 kobiet. Mogło się w niej jednak jednorazowo pomieścić więcej osób: 300 mężczyzn i 200 kobiet. Z prac, które polecał w owym czasie wykonać w bóżnicy budowniczy powiatu zamojskiego wymienić należy – wstawienie dodatkowych drzwi na zewnątrz synagogi, położenie posadzki kamiennej i dorobienie sufitu – w całej bóżnicy, a także w części dla kobiet, poszerzenie schodów i drzwi na babiniec[[refr:|Archiwum Główne Akt Dawnych, Centralne Władze Wyznaniowe, sygn. 1441. Protokół z 1857 r. z opisania synagogi.]].

PictographPhoto Altitude 707 ft
Photo ofMała Synagoga 2

Mała Synagoga 2

W latach 1909-1913 dokonano rozbudowy synagogi. 5 maja 1936 r. została ona częściowo spalona. Gmina żydowska ją jednak odbudowała. Wejście do synagogi znajdowało się od strony południowej - od ul. Górnej, która dziś już nie istnieje. Wchodziło się do niewielkiego przedsionka. Po jego prawej stronie mieściła się klatka schodowa. Po lewej stronie było pomieszczenie funkcjonujące jako biblioteka. Idąc przedsionkiem prosto przechodziło się do głównej sali modlitw. Do jej zachodniego boku przylegał babiniec[[refr:|Archiwum Państwowe w Lublinie, Urząd Wojewódzki Lubelski 1918-1939, Wydział Komunikacyjno-Budowlany, sygn. 2768. Plan odbudowy synagogi na Nowej Osadzie w Zamościu – 1937 r.]]. Zdewastowana przez Niemców w latach okupacji, w 1948 r. została przebudowana na potrzeby przedszkola. W efekcie dokonanej adaptacji budynku usunięte zostały wszelkie ślady, świadczące o pierwotnym, religijnym przeznaczeniu obiektu[[refr:|A. Trzciński, Śladami zabytków…, s. 15.]].

PictographPhoto Altitude 752 ft
Photo ofPhoto

Photo

PictographPhoto Altitude 735 ft
Photo ofPhoto

Photo

PictographPhoto Altitude 733 ft
Photo ofPhoto

Photo

PictographPhoto Altitude 735 ft
Photo ofPhoto

Photo

PictographPhoto Altitude 681 ft
Photo ofPhoto

Photo

PictographPhoto Altitude 808 ft
Photo ofStary cmentarz żydowski

Stary cmentarz żydowski

Pierwszy cmentarz żydowski w Zamościu powstał poza murami miastami, przy obecnej ul. Partyzantów. Zgodę na jego założenie wydał w 1588 roku Jan Zamoyski w ogólnym przywileju dla ludności żydowskiej: "Miesce zaś im odemnie wczesne y należyte dla chowania według Zwyczaju y obrzędu ich Umarłych wydzielone y naznaczone będzie. Które Parkanem Drewnianym ogrodziec im będzie się godziło". W dokumentach archiwalnych zachowała się także treść statutu zamojskiego bractwa pogrzebowego z 1687 roku[[refr:|E. Kupfer, Pinkas bractwa pogrzebowego i dobroczynnego w Zamościu, Biuletyn ŻIH, Warszawa 1951, nr]]. W 1804 r. na cmentarzu pochowano Jakuba Kranza, znanego jako Magid z Dubna. Jak wynika z pisma Zarządu Miejskiego m. Zamościa, wysłanego w dn. 12 lutego 1948 r. do Starostwa Powiatowego w Zamościu, cmentarz ten został zamknięty przez władze carskie w 1907 r. i od tego czasu nie przyjmował nowych pochówków[[refr:|K. Urban, Cmentarze żydowskie, synagogi i domy modlitwy w Polsce w latach 1944-1966, Kraków 2006, s. 160]]. W latach trzydziestych XX wieku cmentarz miał powierzchnię 28.075 metrów kwadratowych, przy czym groby wypełniały 27500 m kw.; był otoczony parkanem o wysokości 2 m z drewnianą bramą w dobrym stanie, na jego terenie znajdował się drewniany dom dozorcy "w lichym stanie"[[refr:|Archiwum Państwowe w Zamościu, Akta miasta Zamościa, sygn. 148]]. Podczas drugiej wojny światowej na jego terenie Niemcy urządzili składy magazynowe, jednocześnie usuwając nagrobki i rozbierając 3/4 ogrodzenia. Przez pewien czas cmentarz służył jako ogródki działkowe Arbeitsamtu. Jesienią 1945 r. stacjonująca w Zamościu jednostka Armii Czerwonej wykopała na cmentarzu doły na ziemniaki, niszcząc przy tym wiele grobów. Po wyzwoleniu pozbawiony ciągłego ogrodzenia cmentarz stał stał się "publicznym wygonem i śmietniskiem, zaś bezpośredni pas za murem - publiczną kloaką, tak że w okresie upałów niemożliwy fetor zakażał całe otoczenie"[[refr:|K. Urban, Cmentarze żydowskie, synagogi i domy modlitwy w Polsce w latach 1944-1966, Kraków 2006, s. 160]]. Pod koniec lat 40-tych władze Zamościa zamierzały cmentarz przeznaczyć na ogródki jordanowskie. Ostatecznie na jego terenie zbudowano dom kultury.

Comments

    You can or this trail